ÖVRIGT / Mattor / Textiltryck 4482010
nr 448 2010
Textiltryck
'Florida' Farma Textiltryck AB, Partille Sverige 1950-tal, 50-talsmönster i rött, blått, svart och olivgrönt, längd 7.40 meter, 130 cm bredd, tyget märkt efter långsida: 'SVENSKT HANDTRYCK 'FLORIDA'', märkt med prislapp: 'Farma Textiltryck AB, Partille', handskrivet på stocken: 'Kv. Esco 'Florida 34' (nytt oanvänt tyg från 1950-talet)
måndag 29 januari 2007
kl 16:00:01